پایگاه خبری تحلیلی دنیای ما

larsen-c-antarctica-rift-exlarge

بنابر گزارش cnn، تکه بزرگی از یخ‌های قطب جنوب شکسته است و بر اساس گفته دانشمندان، این یکی از بزرگترین شکست‌هایی‌ست که تاکنون ثبت شده است. بر اساس پروژه تحقیقاتی MIDAS وابسته به انگلستان، Larsen C که در غرب قطب جنوب قرار دارد، در حال حاضر به بخش اصلی‌اش از طریق ۲۰ کیلومتر یخ متصل شده است و شکافی بین آن دو وجود دارد. زمانی که این تکه یخ شکافته شود، کوه یخی ایجاد خواهد شد که ابعادی در خصوص ۵۰۰۰ کیلومتر مربع دارد و تقریبا هم اندازه با ایالت Delaware است.

تصویر بالا مربوط به دهم نوامبر سال ۲۰۱۶ است که شکافی ۷۰ مایلی را در Larsen C نشان می‌دهد. در ماه آگوست محققان MIDAS اعلام کردند که شکاف در طول شش ماه Larsen C حدود ۲۲ کیلومتر گسترش یافته است. در ماه دسامبر این روند سرعت بیشتری به خود گرفت و ۱۱ کیلومتر دیگر نیز رشد کرد.

اگرچه این نخستین باری نیست که کوه یخی جدیدی ایجاد می‌شود، اما جدایی Larsen C باعث خواهد شد تا نمای کلی قاره تغییر چشمگیری داشته باشد. رهبر گروه تحقیقات MIDAS با نام Adrian Luckman در جریان پست منتشر شده در وب‌سایت این گروه اعلام کرد:

زمانی که این کوه یخی جدا شود، Larsen C ده درصد از ابعاد کلی‌اش را از دست خواهد داد و این کاهش حجم رکورد جدیدی است که ثبت می‌شود. این اتفاق تغییری در ظاهر قطب جنوب ایجاد خواهد کرد.

قطب جنوب

Martin O’Leary که یکی از محققین میداس است در گفتگو با CNN مدعی شده که این اتفاق بزرگ یادآوری برای موضوع بی‌ثباتی یخ‌هاست. چنین اتفاقی باعث می‌شود که سطح دریا‌ها افزایش یابد و تغییراتی در ظاهر قطب جنوب ایجاد شود. وی می‌گوید:

من فکر می‌کنم حضور این کوه یخی بزرگ در اقیانوس منظره‌ای تماشایی را ایجاد می‌کند اما این کوه یخ با این ابعاد عظیمی که دارد، در مقابل اقیانوس چندان هم بزرگ نیست.

در سال ۲۰۰۲ سطح یخی Larsen B که در نزدیکی Larsen C قرار دارد، از بخش اصلی‌اش جدا شد و به چندین میلیون تکه تبدیل شد. در سال ۱۹۹۵ نیز شاهد چنین اتفاقی برای Larsen A بودیم که شکسته شد.

قطب جنوب

تصویر بالا تصاویری از شکسته شدن Larsen B در سال ۲۰۰۲ را نشان می‌دهد. از آن زمان تاکنون محققان MIDAS با نگاه دقیق‌تری پیگیر Larsen C شدند. O’Leary می‌گوید شکستن Larsen B و Larsen A به صراحت مربوط به تغییرات اقلیمی بوده است. البته باید بدین نکته نیز توجه داشت که تاکنون محققان شکاف Larsen C را مربوط به موضوع گرم شدن زمین ندانسته‌اند. این تیم بر اساس تحقیق روی دهه‌های مختلف مدعی شده که شکاف Larsen C مربوط به یک الگوی جغرافیایی است. O’Leary می‌گوید:

ما فکر نمی‌کنیم که ارتباطی قوی میان تغییرات اقلیمی و ایجاد این شکاف وجود داشته باشد.

 

منبع: kojaro

tabnak-adv
20150828164153-employees-working-team-work-
۵ نکته برای شروع یک کسب و کار قبل از ۳۰ سالگی

می دانستید جایگزینی برای تجربه و سابقه کاری وجود دارد؟ با اینکه جوان و بی تجربه هستید اما تصمیم به شروع کسب و کاری کرده اید؟ در حقیقت بهترین کار همین است چرا که جوانی شور، ذوق و انرژی زیادی دارد که لازمه ی شروع کار است.

elektrikli-araçlar
سایپا خودرو برقی می سازد؛ رویا پردازی جمعی به مناسبت روز هوای پاک

بار دیگر به روز ملی هوای پاک (۲۹ دی ماه) رسیدیم و به همین مناسبت فاز تازه ای از وعده و وعید مسئولین و مدیران امر در زمینه حفظ محیط زیست و گسترش طرح های حافظ محیط زیست مطرح شده است.

trump
۱۰ نکته جالب و کلیدی که باید درباره مراسم تحلیف دونالد ترامپ، رئیس جمهور منتخب آمریکا بدانید

انتظارها به پایان رسید و بزودی شاهد ورود دونالد ترامپ به عنوان چهل و پنجمین رییس جمهور آمریکا به کاخ سفید خواهیم بود. مراسم سوگند دونالد ترامپ در روز جمعه اول بهمن ماه در شهر واشنگتن پایتخت این کشور برگزار خواهد شد.

tabnak-adv
tabnak-adv
tabnak-adv
tabnak-adv