پایگاه خبری تحلیلی دنیای ما

cooperation

لطفاً مدیران صنعتی ما، مسئولان، دلسوزان و همه آنهایی که ذره‌ای خواهان پیشرفت و توسعه کشور هستند، این خبر را دوباره بخوانند: مدیران صنعتی یک کشور برای یک سال ۷۴۵ میلیون دلار اختصاص داده‌اند تا جوانان و آینده‌داران، طرح‌ها و ابتکارات خود را به میان آورند.

 روزنامه «فرهیختگان» نوشت: دیروز در لابه‌لای اخبار مختلفی که منتشر شد، چه خبر نهایی‌شدن قرارداد ایران و بوئینگ، چه سخنان رئیس‌جمهوری درباره آلودگی هوا و ترافیک، چه اخبار زرد، چه اخبار تند سیاسی و…، یک خبر دیگر هم منتشر شد که کمتر کسی به آن توجهی نشان داد زیرا هیچ ارتباطی با ما و کشور ما ندارد، اما نشان می‌دهد چگونه یک کشور پیشرفت می‌کند و یک کشور از پیشرفت و توسعه بازمی‌ماند.

اما قبل از ارائه تحلیل، خبر این بود: «دولت استرالیا با انعقاد قرارداد ۷۴۵ میلیون دلاری با صنایع این کشور یک منبع درآمد رقابتی برای دانشگاه‌های این کشور فراهم کرده است. دانشگاه‌های استرالیا با توجه به این قرارداد می‌توانند با ارائه طرح‌های صنعتی جوایز نقدی و کمک‌هزینه‌ای دریافت کنند.»

لطفاً مدیران صنعتی ما، مسئولان، دلسوزان و همه آنهایی که ذره‌ای خواهان پیشرفت و توسعه کشور هستند، این خبر را دوباره بخوانند: مدیران صنعتی یک کشور برای یک سال ۷۴۵ میلیون دلار اختصاص داده‌اند تا جوانان و آینده‌داران، طرح‌ها و ابتکارات خود را به میان آورند.

جالب نیست؟ اکنون این وضعیت را با کشور خودمان قیاس کنید. آیا وضع چنین است؟ فرد صاحب ایده یا دانشجوی صاحب فکری را که از توان مالی اندکی برخوردار است، تصور کنید. او ایده‌ای را در حوزه‌های مختلف صنعتی و اقتصادی یا فرهنگی در ذهن دارد، آن را می‌پروراند تا اگر کسی یا صاحب سرمایه‌ای پیدا شد آن را اجرایی کند. اما آیا صاحب سرمایه‌ای پیدا می‌شود؟ آیا یک نهاد دولتی یا حکومتی از او حمایت می‌کند؟ آیا اصلا صدای او به جایی و کسی می‌رسد؟ آیا تحقیقات او از چهاردیواری دانشگاه فراتر می‌رود؟ اصلا وزارت صنعت ما به چنین دریافتی رسیده است که می‌تواند روی فکر جوانان سرمایه‌گذاری کند؟

هزاران سوال دیگر نیز می‌توان در این‌باره مطرح کرد و به یک جواب رسید که «هیچ»؛ هیچ‌کس و هیچ اداره و نهاد و دستگاهی راهی و برنامه‌ای برای شکوفایی نسل جوان و به تبع آن کشور ندارند. خودمان را در حصار برخی افراد و نام‌ها و کارها بسته‌ایم. سال‌ها و قرن‌هاست که وضع چنین است.

البته مقاطعی هست که ما توانسته‌ایم برخی مشکلات را رد کرده و از آنها عبور کنیم. آن روزها و سال‌هایی که به کاشفان جوان امید بسته شد ما توانستیم از رخوت علمی و عقب‌ماندگی فاصله بگیریم؛ اما آن روزها و سال‌هایی که به جوانان اعتمادی نشد و کسی، نهاد و دستگاهی نیز پیشقدم نشد، ما همچنان درجا زدیم.

اگر امروز در استرالیا می‌بینیم که یک دستگاه صنعتی می‌آید و چنین جشنواره و فستیوالی را برگزار می‌کند، این حاصل ساعت‌ها نظر و رای و برنامه است. طبیعتاً در این فستیوال هزاران ایده ریز و درشت، اجرایی و غیراجرایی مطرح می‌شود؛ اما آیا فردی که ایده او اول شده و جایزه ۷۴۵ میلیون دلاری را دریافت کرده است، پیروز است؟ نه؛ این دولت و مردم آن کشور هستند که پیروز شده‌اند زیرا هزاران ایده و طرح‌های صنعتی به خورجین دولت ریخته شده و می‌تواند از همه آنها استفاده کند و یک جهش علمی داشته باشد.

پس چرا ما چنین نکنیم؟ چرا ما به دنبال جهش علمی نباشیم؟ چرا جوانان ما بویینگ و ایرباس تولید نکنند تا این‌بار به‌ جای قرارداد با آمریکا با جوانان خودمان قرارداد ببندیم و از آن سرمست باشیم؟ آیا وقت آن نرسیده که پیمان محکمی بین وزارتخانه‌های صنعتی و اقتصادی با دانشگاه‌ها و جوانان ما بسته شود؟

tabnak-adv
جشن بهار روسی شبیه نوروز پارسی
جشن بهار روسی شبیه نوروز پارسی

“ماسلنیتسا” جشن مذهبی و مردمی در گستره جمهوری های اسلاونژاد شوروی سابق به ویژه روسیه و بلاروس برگزار می شود که مانند نوروز پارسی نماد وداع با زمستان و استقبال از بهار با انگیزه های مشابه است.

مصرف کره ریسک دیابت را ۲ برابر افزایش می دهد
مصرف کره ریسک دیابت را ۲ برابر افزایش می دهد

طبق یافته های تحقیقاتی، مصرف کره موجب افزایش ریسک ابتلا به دیابت می شود.

فواید مصرف روغن ماهی
فواید مصرف روغن ماهی، تقویت متابولیسم و سیستم ایمنی

انجمن قلب امریکا توصیه می کند که باید هفته ای دو بار ماهی مصرف شود چراکه مملو از پروتئین، اسیدهای چرب اُمگا۳ و ویتامین هاست.

tabnak-adv
آرشیو
tabnak-adv
tabnak-adv
tabnak-adv