پایگاه خبری تحلیلی دنیای ما

Boeing Business Jet Family
K63803

توپولوف، فوکر، آنتونوف و جمیع اتوبوس های پرنده ای که در چند سال اخیر لرزه به تن مسافران خطوط هوایی ایران آوردند و خانواده های بسیاری را داغدار کردند سرانجام با هواپیماهای جدیدی از کمپانی آمریکایی بوئینگ جایگزین می شوند. به گفته فرهاد پرورش مدیرعامل شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران، قرداد خرید ۸۰ دستگاه از […]

توپولوف، فوکر، آنتونوف و جمیع اتوبوس های پرنده ای که در چند سال اخیر لرزه به تن مسافران خطوط هوایی ایران آوردند و خانواده های بسیاری را داغدار کردند سرانجام با هواپیماهای جدیدی از کمپانی آمریکایی بوئینگ جایگزین می شوند.

به گفته فرهاد پرورش مدیرعامل شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران، قرداد خرید ۸۰ دستگاه از هواپیماهای بوئینگ برای تحویل در ۱۰ سال آینده به خطوط هواپیمایی ایران امضا شده است.

از این رو ایرانیانی که در سال های گذشته عطای سفر های هوایی را به دلیل نا امن بودن هواپیماها به لقایش بخشیده بودند و ناچارا برای رفت و آمد به شهرهای دور دست به سفر جاده ای تن می دادند، حالا می توانند با خیالی آسوده تر از هواپیماهای جدید خریداری شده پس از برجام لذت ببرند.

737-5

قرداد خرید بوئینگ های ساخت آمریکا سرانجام امضا شد و براساس اطلاعات اولیه قرار است حداقل دو مدل از محصولات شاخص و پرطرفدار این کمپانی مشهور راهی فرودگاه های ایران شود.

برای تردد در مسیرهای کوتاه برد، مدل ۷۳۷ بوئینگ انتخاب شده است، هواپیمایی نسبتا کوچک با گنجایش ۱۳۰ الی ۱۸۹ مسافر که مجهز به دو موتور توربوفن است و قرار است با تیراژ ۵۰ فروند نقش مهمی در حمل و هوایی درون مرزی کشور عزیزمان ایران ایفا کند.

marquee

klm-com-boeing-737-800-kl73f-min_tcm638-224052

البته مدل های مختلفی از ۷۳۷ توسط  بوئینگ ساخته می شود که طبیعتا مشخصات فنی متفاوتی را ارائه می دهند اما این مدل با برد کوتاه و متوسط (پیمایش حداکثر ۴۶۸۸ کیلومتر) به راحتی می تواند برای پرواز های منطقه ای نیز به کار گرفته شود و کاربرد آن مسلما تنها محدود به پروازهای داخلی نخواهد بود.

اما برای پرواز های طولانی تر نیز قرار است ۳۰ دستگاه بوئینگ ۷۷۷ ظرف ۱۰ سال آینده به ایران تحویل داده شود، هواپیمایی که یکی از جدیدترین مدل های بوئینگ به حساب می آید و از تکنولوژی به روزی برخوردار است.

bxrqlo

برای مثال جالب است بدانید که ۷۷۷ در دوران بحران مالی توانست موفق تر از ایرباس ۳۸۰ ظاهر شود و اولین هواپیمای جهان با طراحی تماماً کامپیوتری به حساب می آید که به طور کامل به وسیله نرم افزارهای مهندسی نظیر کتیا شکل گرفته است.

برای درک بهتر تفاوت ابعاد بین بوئینگ ۷۷۷ و بوئینگ ۷۳۷ همین نکته کافیست که قطر موتور فوقالعاده قدرتمند جنرال الکتریک GE-۹۰-۱۱۵B از قطر بدنه ۷۳۷ بیشتر است.

0881502

این موتورها در واقع بزرگترین و قدرتمند ترین موتورهای استفاده شده بر روی یک هواپیمای تجاری به حساب می آیند و از آنجا که بوئینگ ۷۷۷ به موتورهای دوگانه از این نوع مجهز است در مقابل موتورهای چهار گانه هواپیماهای ایرباس، قدرت منفرد بیشتری تولید میکند.

777-8

برد پروازی بوئینگ ۷۷۷ محدوده ای از ۱۰۳۷۰ تا ۱۷۴۴۵ کیلومتر را شامل می شود و ظرفیت مسافران آن نیز براساس نوع بدنه و چیدمان صندلی ها از ۲۷۸ تا ۵۵۵ نفر متغییر است.

777-9

استفاده گسترده از کامپوزیت، ارابه های فرود شش گانه فوق العاده قدرتمند و شبکه اویونیکی فیبرنوری و کابین تمام شیشه ای مجهز به صفحات کریستال مایع از جمله ویژگی های مهندسی و تکنولوژی های جالب بوئینگ ۷۷۷ محسوب می شود.

k58380-e1426632458382

orenair_boeing_777-200er_petrov-1

 

منبع: دیجیاتو
tabnak-adv
BLOOD
دانشمندان موفق به تولید انبوه خون مصنوعی شدند

محققان توانسته‌اند با روشی جدید، مشکل محدودیت در تولید گلبول‌های قرمز خون را برطرف کنند که درنتیجه امکان تهیه‌ی خون برای افراد با گروه‌های خونی نادر مهیا می‌شود.

نگهداری سگ؛ مد شد یا اپیدمی؟!
نگهداری سگ؛ مد شد یا اپیدمی؟!

این روز‌ها کمتر کسی می‌تواند خانه‌ای ویلایی در دل شهری پرتراکم مانند تهران تهیه کند تا بتواند فضای کافی برای نگهداری از سگ داشته باشد.

عید با اعصاب ما چه می‌کند
عید با اعصاب ما چه می‌کند

تعطیلات رسمی و طولانی در همه کشورها وجود دارد. این تعطیلات در همه مردم تقریبا تاثیر مشابه و مثبتی دارد. تعطیلات فرصتی است تا مردم چندروزی را از مشکلات روزمره زندگی فاصله بگیرند و در واقع با روحیه بهتر و شاداب‌تری زندگی را از سر گیرند.

tabnak-adv
13951230p015

۱۳۹۶/۰۱/۰۱
۱۱:۳۰

لطفا دهانتان را شیرین نکنید!

istanbul mosque

۱۳۹۶/۰۱/۰۵
۱۴:۰۰

پربازدیدترین شهرهای سال ۲۰۱۶

آرشیو

tabnak-adv
tabnak-adv
tabnak-adv